Jakie są koszty rozminowania terenu?
Usługi rozminowana terenu mogą kojarzyć się z dawnymi czasami, usługami realizowanym w krajach, gdzie prowadzone są działania wojenne. Jednak nic bardziej mylnego. Do dziś w ziemi znajdowane są pociski, niewybuchy, amunicja, a nawet miny, które są pozostałością przechodzących przez teren naszego kraju wojsk różnych nacji. Dlatego podczas prac budowlanych lub innych prac ziemnych konieczne może być rozminowanie terenu.
Czytaj więcej: Jak długo trwają prace nad rozminowaniem terenu?
Rozminowanie terenu – o czym warto wiedzieć?
W wielu miastach podczas prowadzonych wykopów, prac budowlanych, zdarza się, że pracownicy natykają się na znajdujące się pod wieloma warstwami ziemi niewybuchy, bomby i moździerze. Nie wolno ich samodzielnie usuwać, należy skontaktować się z firmą zajmującą się rozminowywaniem terenu. Ma ona odpowiednio przeszkolonych w tym pracowników oraz niezbędny sprzęt, aby cały proces przebiegł szybko i bezpiecznie.
Mimo że wydaje nam się, że problem zakopanych w ziemi bomb lotniczych czy granatów już nas nie dotyczy, nie jest to prawdą. Chociaż stoją na nich budynki, wybudowano na nich drogi, może zdarzyć się, że prace renowacyjne, budowanie tuneli podziemnych lub jakiekolwiek przebudowy odkrywają kolejne warstwy ziemi i oczom ukazują się tego typu skarby.
Koszty usługi saperskiej
W momencie podjęcia decyzji o pracach, których celem jest ingerencja w głębsze struktury ziemi lub planowania inwestycji na obszarze, gdzie znajdywano wcześniej niewybuchy, warto skorzystać z usług saperów. Ostateczny koszt zależy od rodzaju prac, a także powierzchni, którą dana ekipa ma sprawdzać. Wpływa to na ilość i rodzaj użytego sprzętu, jak również zaangażowanie określonej liczby saperów do pracy.
Wykwalifikowani profesjonaliści za pomocą specjalistycznego sprzętu, szukają oznak, że pod powierzchnią ziemi są metalowe obiekty. Każdy element pochodzenia wojskowego zostaje bezpiecznie wykopany, wywieziony i zneutralizowany, aby nie stanowił dalszego zagrożenia. Patrol saperski przygotowuje również niezbędną dokumentację dotyczącą znalezisk: zdjęcia i opisy.